Достапни линкови

Родни Кинг пронајден мртов


Дел од снимката која ги предизвика бунтовите во 1992 година
Родни Кинг, човекот поради чие тепање се организираа масовни протести во Лос Анџелес во 1992 година, бил пронајден мртов во неговиот базен на 42 годишна возраст. Кинг стана симбол на расните тензии во Америка откако беше нападнат од полицијата во Лос Анџелес, инцидент кој беше снимен со камера. Околу 50 лица загинаа во тогашните бунтови пред 20 години.
XS
SM
MD
LG