Достапни линкови

Претседателски избори во Египет


Жителите на Египет денеска ќе гласаат на вториот и последен ден од првите претседателски избори по отстпувањето на Хосни Мубарак во 2011 година. Во последниот круг се соочуваат кандидатот на муслиманското братство Мохамед Мурси и поранешниот премиер Ахмед Шафик. Мурси во предизборната кампања се заложи за економски просперитет на земјата, додека неговиот противник Шафик презентираше платформа за враќање на стабилноста во Египет.
XS
SM
MD
LG