Достапни линкови

Аунг Су Ки ја прими Нобеловата награда за мир


Мјанмарската опозициона лидерка Аунг Су Ки денеска во Осло ја прми Нобеловата награда за мир, која и е доделена уште во 1991-ва година. Во говорот на церемонијата, Су Ки истакна дека наградата и помогнала да го надмине чувството на изолација и и дала надеж дека светот ќе бара демократизирање на нејзината земја. За време на воениот режим во Мјанмар, Су Ки беше 15 години во домашен притвор.
XS
SM
MD
LG