Достапни линкови

Почнува разврската по групи на ЕП


Од денеска на Европското првенство во фудбал, стартуваат конечните пресметки по групи за пласман во натамошната фаза од шампионатот. Двата дневни натпревара се играат во исто време, со почеток во 20 часот и 45 минути. Старува групата А, со натпреварите меѓу Полска и Чешка во Вроцлав и Русија – Грција во Варшава. Теоретски шанси за пласман имаат сите 4 екипи, но во најповолна ситуација се Русија и Чешка, на кои им е доволен и нерешен резултат во денешните натпревари за останување на ЕП. Полска само со победа над Чешка може да оди натаму, а шансите на Грција се најмали, бидејки, дури и да победи, зависи од исходот од другиот натпревар.
XS
SM
MD
LG