Достапни линкови

Норвешка купува Ф - 35 од САД


F/A-18F fighter
Норвешка ги нарачала првите два борбени авиона од типот Ф -35 како дел од зделката вредна 10 милијарди долари за десетици нови авиони од САД.
Норвешка планира постепена замена на фоздушната флота до 2015 и ова е најголема јавна набавка на Норвешка која е земја членка на НАТО.
XS
SM
MD
LG