Достапни линкови

Русија не разговара со САД за Сирија по Асад


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Русија не разговара со Соединетите држави или со некои други земји за политичката трансформација во Сирија во која ќе биде вклучено и заминување од власт на претседателот Башар ал Асад. Тој додаде дека деновиве прочитал оти Москва и Вашингтон дискутирале на оваа тема, што не е точно. Лавров ги повика и властите и опозицијата во Сирија да го спроведат мировниот план на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG