Достапни линкови

Фату Бенсуда нов обвинител на Меѓународниот кривичен суд


Меѓународниот кривичен суд
Фату Бенсуда од Гамбија денеска во Хаг положи заклетва како нов обвинител на Меѓународниот кривичен суд. Таа на оваа функција го менува Луис Морено Окампо. Меѓународниот кривичен суд е првиот постојан трибунал за геноцид, злосторства против човештвото и воен криминал.
XS
SM
MD
LG