Достапни линкови

Светот се подготвува за можен излез на Грција од еврозоната


Властите на водечките светски економии се подготвуваат за можните последици од изборите во Грција што се одржуваат в недела, на кои може да победи радикалната левица, со што се зголемуваат сомнежите за иднината на Грција во еврозоната. Претставници на земјите од Г20 велат дека Централните банки се подготвени да преземат мерки за стабилизирање на финансиските пазари. И властите во Европа имаат план за справување со кризата ако Грците ги испразнат нивните банкарски сметки.
XS
SM
MD
LG