Достапни линкови

Американско - индиски разговори за Авганистан


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон.
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и индискиот министер за надворешни работи Самонахали Малаиах во Вашингтон разговарале за регионални прашања, со фокус на Авганистан. Клинтон ги поздравила индиските напори да помогнат во стабилизирањето на Авганистан. Њу Делхи ќе биде домаќин на инвестициска конференција за Авганистан во текот на овој месец. Индија со 2 милијарди долари помогна во економскиот развој на Авганистан. Освен за Авганистан, Клинтон и нејзиниот гостин разговарале и за односите меѓу Индија и Пакистан, односно за тоа како за да се зголеми трговијата, инвестициите и патувањата меѓу две земји.
XS
SM
MD
LG