Достапни линкови

НАСА најави лансирање на најмоќниот телескоп


НАСА најави лансирање на најголемиот вселенски телескоп на две годишна потрага по тешко видливите делови на млечниот пат и други галаксии. Леталото кое ќе го носи телескопот ќе биде лансирано од остров меѓу Хаваи и Австралија. НАСА соопшти дека станува збор за првиот телескоп кој ќе употребува моќни рентген зраци.
XS
SM
MD
LG