Достапни линкови

Повеќе од 60 загинати во Ирак


Повеќе од 60 лица загинале а над 200 се повредени во серија престрелки и бомбашки напади во Багдад, Хила и уште неколку населени места во Ирак денеска. Наводно станува збор за офанзива против шиитите во земјата. Најмалку четири експлозии се случиле во Багдад за време на голем шиитски религиозен фестивал. Две бомби биле детонирани во Хила, исто така за време на шиитското одбележување на смртта на внукот на пророкот Мухамед. Сунитски милитанти на Ал Каеда превземаа одговорност за еден од нападите против шиитското мнозинство во ирачката влада.
XS
SM
MD
LG