Достапни линкови

Опозиционите лидери во Русија испрашувани во полиција


Opposition leaders Ksenia Sobchak and Ilya Yashin arrive for questioning at a Federal Investigative Commision building in Moscow, 12Jun2012
Некои од лидерите на руската опозиција, како Илија Јашин и Сергеј Удалцов, како и анти корупцискиот блогер Алексеј Навални и ТВ звездата Ксенија Собчак, денеска беа испрашувани додека нивните подржувачи се готват на нов протест против претседателот Владимир Путин, насловен Марш на милионите. До протестот доаѓа еден ден откако полицијата изврши упад во становите на главните опозициски претставници, каде што во становите на Јашин и Собчак, пронашла над милион евра
Во меѓувреме Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој стапуваат во сила новите драконски мерки против учесниците во протести кои водат кон насилства.
САД изразија загриженост дека со ова се прави притисок врз руската опозиција
XS
SM
MD
LG