Достапни линкови

Братот на Карзаи ќе се кандидира за претседател на Авганистан


Актуелниот претседател Хамид Карзаи нема право на трет мандат
Повозрасниот брат на Хамид Карзаи Абдул наводно се подготвува за претседателска кандидатура на следните избори во Авганистан. Еден од тројцата браќа Махмуд Карзаи, во изјава за авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа, изјави дека Абдул ќе влезе во трката за шеф на државата во 2014 година. За сега не се знае дали актуелниот претседател Хамид Карзаи ќе ја подржи кандидатурата на неговиот брат. Сегашниот шеф на државата не може да се кандидира за трет мандат.
XS
SM
MD
LG