Достапни линкови

Милионска казна за лидерот на грузиската опозиција


Бидзина Иванишвили
Судот во Тбилиси му одреди парична казна на лидерот на опозицискиот блок во Грузија. Милијардерот Бидзина Иванишвили беше прогласен за виновен за прекршување на изборниот законик за што му беше одредена парична кана од 77 милиони американски долари. Опозиционерот се товари за купување на гласови со тоа што подарувал бесплатни сателистски антени. Адвокатот на обвинетиот смета дека судската одлука е политички мотивирана и најави жалба.
XS
SM
MD
LG