Достапни линкови

Лавров во среда во посета на Иран


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се очекува да го посети Иран во среда на разговори за повеќе прашања, меѓу кои и за иранската нуклеарна програма. Според руското министерство за надворешни работи, на агендата се и случувањата на Блискиот Исток и во Северна Африка и посебно ситуацијата во Сирија. На оваа посета се гледа и како на подготовка на состанокот на Иран со претседаници на 6-те голмеи сили, кој е закажан за 18-ти и 19-ти, овој месец во Москва.
XS
SM
MD
LG