Достапни линкови

Квашњевски и Кокс набљудувачи на судењето против Тимошенко


Поранешниот полски претседател Александар Квашњевски и поранешниот претседател на Европскиот парламент Пат Кокс пристигнаа во Украина за да го следат судењето на поранешната премиерка Јулија Тимошенко.
Квашњевски и Кокс беа назначени како набљудувачи во постапката и доаѓаат по европските критики за седумгодишната затворска казна за Тимошенко поради злоупотреба на службената должност.
Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека неговата земја е отворена за "непристрасно набљудување" на 26-те жалби во случајот Тимошенко.
Контроверзиите околу Тимошенко предизвикаа владини претставници на неколку европски земји да ги бојкотираат натпреварите во европското фудбалско првенство кое се одржува во Украина.
XS
SM
MD
LG