Достапни линкови

Прогласена вонредна состојба во западот на Мјанмар


Претседателот на Мјанмар прогласи вонредна состојба во западната провинција Ракин, каде нетрпението меѓу будистите и муслиманите ескалираше со смртоносно насилство. Теин Сеин ја даде декларацијата во краток говор кој беше емитуван на државната телевизија денеска. Одлуката на претседателот следи по насилствата во петокот, кога загинаа седум лица.
XS
SM
MD
LG