Достапни линкови

Бан Ки Мун тажен поради убиството на седумтте мировници


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјави дека е тажен и ужаснат од веста за убиството на седум припадници на мировните сили на ОН, кои денеска беа убиени од заседа југозападно од брегот на Слоновата Коска.
-Тие храбри војници се убиени служејќи му на мирот, рече Мун.
Нападот се случил во близина на границата со Либерија.
Загинатите припадници на Обединетите Нации биле од Нигер.
ОН имаат мисија во Брегот на Слоновата коска од 2004 година.
XS
SM
MD
LG