Достапни линкови

Меѓуверски судири во Мјанмар


Мјанмар
Најмалку седум уѓе загинале во судири меѓу будисти и муслимани во западниот дел на Мјанмар, соопштија властите, додавајќи дека по интервенцијата на војската ситуацијата била ставена под контрола. Се верува дека нападот во кој имало и стотина запалени куќи бил во знак на одмазда поради неодамнешното убиство на десетина муслимани.
XS
SM
MD
LG