Достапни линкови

Преставничкиот дом на САД со ист буџет


Џон Бонер
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес вчера изгласа да не го менува сопствениот буџет и покрај препорачаните кратења. Претставничкиот дом кој е под контрола на Републиканската партија одобри административниот буџет да остане како и досега односно 1,23 милијарди долари. Спикерот Џон Бонер одлуката ја образложи со тоа што во 2010 и 2011 година буџетот бил скратен за над 10 насто. Претседателот Барак Обама се закани дека ќе стави вето на секој закон што не ги почитува ограничувањата на трошоците договорени лани.
XS
SM
MD
LG