Достапни линкови

Лагард: Европа мора да направи банкарски реформи


Кристин Лагард
Шефот на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард побара од европските лидери да дејствуваат брзо за заздравување на банкарскиот систем со цел да се надмине кризата во еврозоната. Според неа, потребни се чекори за унифицирање на банкарските механизми и тоа не во наредниве години и децении, туку недели и месеци. Претходно и американскиот претседател Барак Обама побара од евролидерите да преземат јасна акција за справување со финансиката криза.
XS
SM
MD
LG