Достапни линкови

Путин го потпиша законот за казнување демонстранти


Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој драстично се зголемуваат казните за оние што ќе бидат прогласени за виновни за учество во неодобрени протести. Имено, паричните казни од сегашните 10 долари, можат да бидат и до околу 9 илјади долари. Опозицијата смета дека овој закон е анти-уставен и побараа од Путин да не го потпишува. Опозицијата планираше масовни анти-владини протести во Москва на 12-ти јуни.
XS
SM
MD
LG