Достапни линкови

Статуа на Јуриј Гагарин во Хјустон


Russia -- First cosmonaut Yury Gagarin, 1961
Градоначалникот на Хјустон Анис Паркер изјави дека ќе му направат споменик на Јуриј Гагарин. Тој беше советски космонаут и прв човек во вселената.
Паркер изјави дека на церемонијата на поставувањето на камен темелникот на 21 јуни ќе присуствуваат и преставници на НАСА.
Статутата ќе биде поставена во Октомври, а е дел од кампањата за одавање почест на истражувањето на вселената. Гагарин првиот лет го изврши во Април 1961
XS
SM
MD
LG