Достапни линкови

Жбогар загрижен за ситуацијата во северниот дел на Косово


Специјалниот пратеник на ЕУ за Косово Самуел Жбогар изрази загриженост во врска со сегашната ситуација во северниот дел на Косово и го повтори ставот дека не треба да се попречува правото на слободно движење.
Жбогар изрази жалење дека дошло до инциденти, во кои имало повредени. Судири меѓу војници на КФОР и Срби избувнаа на 1 јуни откако КФОР започна да ги отстранува барикадите во селото Рударе кај Звечан. При тоа беа ранети четворица Срби и двајца германски војници од составот на КФОР.
XS
SM
MD
LG