Достапни линкови

Завршува Самитот на Шангајската организација за соработка


Лидерите на Кина, Русија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан
Дводневниот Самит на Шангајската организација за соработка ќе заврши денеска во главниот град на Кина, Пекинг. Лидерите на Кина, Русија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан ќе потпишат заедничка декларација за мерки против тероризмот, сепаратизмот и екстремизмот од 2013 до 2015 година.
Кинескиот претседател Ху Џинтао изјави дека властите ќе им понудат 10 милијарди долари заем на членките на организацијата.
XS
SM
MD
LG