Достапни линкови

Санкциите на ОН го поречуваат членството на Иран во Шангајската група


Претставникот на рускиот претседател во Шангајската организација за соработка рече дека Иран, земја која има статус на набљудувач во организацијата, не може да стане полноправна членка поради санкциите на Обединетите нации против Исламската република. Кирил Барски дополни дека правилата на групата не дозволуваат влез на земја која е предмет на санкции, кои во случајот на Иран се поради нуклеарната програма на официјален Техеран. Се очекува иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска да пристигне на самитот на организацијата.
XS
SM
MD
LG