Достапни линкови

Авганистан - 17 затворени за труење на стотици девојчиња


Болица во Такхрар
Властите во Авганистан соопштија дека 17 луѓе се затворени во Такхар во врска со случајот на труење со гас на околу 800 девојчиња во 6 училишта во регионот. Меѓу затворените имало и странски државјани, но не е прецизирано од кои земји.
Талибанците ја отфрлија вмешаноста во овој случај и побараа казни за одговорните. Кога талибанците беа на власт од 1996 – 2001на девојчињата им беше забрането да одат во училиште.
XS
SM
MD
LG