Достапни линкови

ЕУ и Пакистан започнуваат стратегиски дијалог


Европската Унија и Пакистан денеска ќе започна стратегиски дијалог, во кој се вклучени безбедноста, трговската размена и вкупната меѓусебна соработка. Шефицата за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон и пакистанскиот министер за надворешни работи Хина Рабани Кан ќе ги стартуваат формалните разговори во Исламабад, на кои треба да бидат утврдени начините за спроведување на 5-годишниот план. Договорен во јануари. Планот треба да кулминира со договор за слободна трговија меѓу ЕУ и Пакистан.
XS
SM
MD
LG