Достапни линкови

Средба Клинтон - Саакашвили во Батуми


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Батуми ќе разговара со претседателот на Грузија Михаел Саакашвили. Клинтон пристигна во Батуми синоќа во рамките на турнејата низ јужно кавказките земји, со цел зајакнување на односите во областа на безбедноста. Утре, Клинтон ќе отпатува за Азербејџан, а потоа ќе ја посети и Турција. Вчера во Ереван, Клинтон предупреди дека ерменско азербејџанските тензии околу Нагорно Карбах можат да ескалираат во поширок конфликт.
XS
SM
MD
LG