Достапни линкови

Национален ден на жалост во Казахстан


Контолен пункт на казахстанско-кинеската граница
Денеска во Казахстан е прогласен национален дел на жалост, по убиството на 14 погранични стражари. Телата на убиените биле понајдени минатата недела на контролен пункт на границата меѓу Кина и Казахстан. Телата се предадени во Астана на обдукција и ДНК идентификација. Претседателот Нурсултан Назарбаев го нарече инцидентот терористички чин, но не откри дали има инфомации за сторителот на делото.
XS
SM
MD
LG