Достапни линкови

Геј парадата во Сплит - голем безбедносен ризик


Хрватското Министерство за внатрешни работи и разузавачката служба се подготвуваат за Парадата на гордоста што ќе се одржи во Сплит на 9 јуни, која е означена како голем безбедносен ризик, пред се поради подготовките за попречување на собирот. Хрватското МВР под надзор ги држи најекстремниот дел од навивачите на „Хајдук“, собрани во групата „Хајдук Југенд“ која наводно подготвува молотови коктели за геј парадата. Околу настанот се вклучи и црквата со повик да нема насилства.
XS
SM
MD
LG