Достапни линкови

Ден на жалост во Казахстан


Нурсултан Назарбаев
Претседателот Нурсултан Назарбаев го прогласи 4 јуни за ден на жалост во Казахстан, во чест на четиринаесетмината загинати гранични полицајци, кои беа пронајдени мртви кај запален контролен пункт на границата со Кина. Прелиминарните резултати од аутопсијата покажуваат дека ниту еден од стражарите не бил под дејство на алкохол. Назарбаев го нарече инцидентот терористички акт, но за сега никој нема превземено одговорност за нападот.
XS
SM
MD
LG