Достапни линкови

Клинтон во посета на Ерменија, Грузија, Азербејџан и Турција


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, Осло 01.06.2012.
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон со денешните разговори во Ереван со ерменскиот претседател Серж Саркисијан ја започнува турнејата во рамките на која ќе ги посети Грузија, Азербејџан и Турција. Главна тема на разговорите во Ереван е мировниот процес меѓу Ерменија и Азербејџан околу Нагорно Крабах, сепаратистички регион во Азербејаџан во кој живеат ерменци. Клинтон утре ќе престојува во Грузија, а по посетата на Азербејџан, в четврток заминува за Турција.
XS
SM
MD
LG