Достапни линкови

Сирија во фокусот на Самитот ЕУ –Русија


Сирија треба да биде главна тема на разговорите на рускиот претседател Владимир Путин со лидерите на ЕУ што се одржуваат во Санк Петерсбург.ЕУ бара Русија да изврши притисок врз Дамаск да соработува со меѓународниот мировен претставник Кофи Ананан и да го повлече оружјето од градовите.На Самитот присуствуваат и претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпеј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо.Самитот чиј домаќин е Путин почна на 3.мај. На него треба да стане збор и за иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG