Достапни линкови

Офанзива против милитантите во Јемен


илустрација
Шестмина милитанти и двајца војници загинаа во вооружена престрелка во центарот на градот Зинјибар во Јемен денеска. Офанзивата на јеменските безбедносни сили, подржана од Соединетите американски држави, е со цел освојување на територијата коај ја окупираа борците на терористичката ал Каеда. Властите во Јемен потврдија и дека петмина исламистички милитанти биле убиени во градот Џар, уште едно населено место кое е под контрола на исламистите.
XS
SM
MD
LG