Достапни линкови

Протести за правото на абортус во Турција


Стотина активисти кои се залагаат за право на жените на абортус протестираат во Истамбул против одлуката на Владата за ограничување на правото, сметајќи дека може да дојде до целосна забрана. Демонстрантите носат пароли на кои пишува „мое тело, моја одлука“. Владата на Турција планира да го забрани абортусот четири недели после зачнувањето, со исклучок за итни случаи.Абортусот во Турција за сега е дозволен до десеттата гестациска недела.
XS
SM
MD
LG