Достапни линкови

Египет: Протести против пресудата за Мубарак


Стотици демонстранти се собраа на плоштадот Тахир во Каиро на протести против пресудата за екс-претседателот на Египен Хосни Мубарак. Поранешниот шеф на државата доби доживотна затвроска казна со што стана прв арапски лидер осуден од својот народ на суд. Дел од демонстрантите поставија шатори на плоштадот, кој беше епицентар на анти-владините протести во 2011 година, поради кои Мубарак отстапи од лидерската позиција.
XS
SM
MD
LG