Достапни линкови

Самит на европските лидери во Русија


Belgium -- Russian President Dmitry Medvedev (2nd L) before the start of EU-Russia summit at the European Union Council in Brussels, 15Dec2011
Лидери на земјите членки на Европската унија и Русија денеска би требало да се сретнат на дводневен самит кој ќе се одржи во близина на Санкт Петерсбург. Руската делегација ја предводи претседателот Владимир Путин додека на чело со европската делегација се претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј, првиот човек на Eвропската комисија Жозе Мануел Баросо и шефицата за надворешна политика Кетрин Ештон. Како што соопштија од руската влада, дискусиите ќе се фокусираат на финансиската криза, а ќе се разговара и за иранската нуклеарна програма и ситуацијата во Сирија и Либија.
XS
SM
MD
LG