Достапни линкови

Американските берзи регистрираа пад на акциите


На берзите во САД беше забележан пад на акциите откако беа соопштени негативните податоците за вработеноста во земјата. Доу Џонс падна за 275 поени и за прв пат во 2012 индексот отиде во црвено. Пад на акциите имаше и на Насдак. Падот е резултат на податокот дека во САД во Мај биле отворени само 69 илјади нови работни места што е најмалку годинава и невработеноста се зголеми од 8,1 на 8,2 насто.
XS
SM
MD
LG