Достапни линкови

Обама се извини за грешката околу наци кампот во Полска


Кабинетот на полскиот претседател Бронислов Коморовски денеска соопшти дека американскиот претседател Барак Обама испратил писмо со жалење за тоа што по грешка за еден нацистички камп рекол дека бил полски камп на смртта. Обама ова го изјавил за време на постхумното предавање на Медалот на слободата на полјакот Јан Карски кој се борел против нацистите во Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG