Достапни линкови

Разговори Меркел, Путин во Берлин


Владимир Путин, Ангела Меркел, Берлин 01.06.2012.
Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека Германија и Русија се единствени во барањето политико решение на конфликтот во Сирија. Меркел ова го рече денеска во Берлин по разговорите со рускиот претседател Владимир Путин. Меркел побара од меѓународната заедница да ги забрза напорите со цел да се спречи евентуална граѓанска војна во Сирија. Русија се соочува со обновен притисок од Западот околу противењето за зацврстување на санкциите против режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG