Достапни линкови

ЕУ загрижена од инцидентот кај Рударе


Европската Унија е загрижена од ситуацијата на северот на Косово каде што дојде до инцидент меѓу војници на НАТО и косовски срби. Портпаролката на ЕУ, Маја Коцијанчиќ изјави денеска во Брисел дека Унијата повикува на воздржаност и на соработка со меѓународните организации. Најмалку 3-ца косовски срби и двајца НАТО војници биле повредени во денешните судири кај местото Рударе, кога силите на НАТо се обиделе да ја отстранат барикадата и да обезбедат слобода на движење. Некои агенции јавија дека имало и престрелка.
XS
SM
MD
LG