Достапни линкови

Во Женева состанок за ситуацијата во Сирија


Советот на Обединетите нации за човекови права на денешната седница во Женева на дневен ред ја има ситуацијата во Сирија, вклучувајќи го и масакрот врз 108 цивили во селото Хула. Посматрачите на Обединетите нации соопштија дека повеќето жртви, вклучувајќи 48 деца и 34 жени биле егзекутирани. Овој маскар предизвика бран на осуда во светот и повици за меѓународна интервенција во Сирија која над една година е зафатена со крвопролевања откако претседателот Башар ал Асад со сила се обидува да го задуши народното востание против него.
XS
SM
MD
LG