Достапни линкови

Милитанти демантираат поврзаност со „докторот на ЦИА“


Др. Шакел Африди
Исламските милитанти, кои Пакистанската влада ги прозва за соработка со докторот кој помогнал во пронаоѓањето на осама Бин Ладен, соопштија дека немаат никаква врска со Шакел Африди. Тој беше осуден на 33 години затвор минатата недела. Судските документи открија дека докторот не бил обвинет за предавсатво поради соработката со ЦИА во потрагата по основачот на Ал Каеда, туку поради блиски врски со терористичката група Лашкар – е – Ислам. Припадниците на групата сметаат дека обвинувањето е апсурдно.
XS
SM
MD
LG