Достапни линкови

Слободната Сириска Армија со ултиматум до Асад


The rebel Free Syrian Army's spokesman Colonel Qassem Saadeddine making a statement in the flashpoint central province of Homs, 31May2012
Опозиционата Слободна Сириска Армија соопшти дека Претседателот Башар ал Асад мора да го примени планот на ОН до петок или во спротивно ќе го прекинат договорот за мир.
Во соопштението натаму се наведува дека масакрот врз жени и деца во Хула покажува дека нема оправдување за еднострано почитување на прекинот на огнот, бидејки Асад го „погребал“ планот на Кофи Анан од 6 точки.
Во ултиматумот се наведува дека режимот мора до утре до 11 часот да ги повлече тенковите и артилеријата од цивилните подрачја и да им дозволи влез на независните новинари и хуманитарни организации во сите региони.
XS
SM
MD
LG