Достапни линкови

Стотици затворени во Тибет по актите на самозапалување


China - A view of Draggo monastery
Американското радио Слободна Азија јави дека стотици тибетанци се затворени деновиве во Ласа откако две лица се самозапалија во неделата. Во Сечуан вчера се запозапали и мајка на три деца.
Тибетските групи за човекови права соопштија дека во знак на протест против кинеското владеење со Тибет од Март 2011 се самозапалиле 35 луѓе, од кои 27 починале.
За кинеските власти овој вид протест е терористички акт. Хао Пенг, кој е лидер на Комисијата на Комунистичката партија за легални и политички прашања на Тибетскиот Автономен регион побарал засилување на рестрикциите на интернетот и на смс пораките.
Тибетанците сметаат дека причина за актите на самозапалување е грубото владеење на Пекинг.
XS
SM
MD
LG