Достапни линкови

Еврото денеска бележи рекордни загуби од вредноста покрај американскиот долар, достигнувајки го најниското ниво од јули 2010 година. Падот се случува поради загриженоста дека Шпанија може да стане нова жртва на должничката криза во Еврозоната со слична судбина како Грција, Ирска и Португалија. Акциите на светските берзи исто така бележат падови поради тензиите кои се забележуваат во шпанскиот банкарски сектор и шпекулациите дека земјата може да побара пакет помош за спас од банкрот.
XS
SM
MD
LG