Достапни линкови

Намален бројот на цивилни жртви во Авганистан


Јан Кубиш
Обединетите нации соопштија дека во привте четири месеци од годинава е намален бројот на цивилни жртви за 21 отсто во конфликтот во Авганистан, во споредба со истиот период лани. Специјалниот пратеник на организацијата Јан Кубиш додаде дека 8 од 10 цивилни жртви во земјата се од напади на талибанските милитанти или нивните анти-владини сојузници. Од друга страна, цивилните жртви од воздушни напади на НАТО предизвикуваа остри реакции од авганистанските власти.
XS
SM
MD
LG