Достапни линкови

Осуден екс-претседателот на Либерија


Чарлс Тејлор
Суд подржан од Обединетите нации му изрече 50 годишна затворска казна на поранешниот либериски претседател Чарлс Тејлор обвинет за воени злосторства во соседна Сиера Леоне. Специјалниот суд за Сиера Леоне го прогласи за виновен поранешниот шеф на државата по 11 обвиненија за помагање и ангажирање на бунтовници кои кои се бореле во десетгодишната војна. Конфликтот заврши во 2002 година со повеќе од 50,000 жртви.
XS
SM
MD
LG