Достапни линкови

Прекината доставата на азербејџански гас до Турција


илустрација
Азербејџанската енергетска компанија БП соопшти дека доставата на природен гас до Турција преку Баку и Тбилиси била прекината поради експлозија во гасоводот во близина на турското село Сарикамис. Турски државен службеник потврди дека експлозијата се случила доцна вчеравечер. Причините се непознати. За сега нема прекини во доставата на суровината до Тбилиси во Грузија.
XS
SM
MD
LG